Wiśnie choćby do Chin

Nienawidzę gotować


   Z moich lektur wynika, że wiśnie kandyzowane najlepiej zrobić z takich wisien, które zaczynają cukrowacieć w słoiku, czyli z zeszłorocznej albo starszej konfitury. Ćwierczakiewiczowa w Jedynych praktycznych przepisach pisze tak:
"(...) Osączyć z soku, jaki się w nich znajduje, nawlec na słomki lub trzcinki i tak obsypawszy cukrem, na rożenkach w bardzo wolnym piecu obsuszać."


   Praktyczny kucharz warszawski wypowiada się podobnie:
   "Można użyć konfitur przeszłorocznych, które zaczynają cukrzeć, osączyć je z syropu, nawlec na drewienka, osypać cukrem i obsuszyć w letnim piecu. Powtórzyć to kilka razy, za każdą razą umoczywszy w syropie i obsypawszy grubo cukrem."
    Kucharka Litewska złotymi usty Wincenty Zawadzkiej:
   "Wiśnie i inne jagody, po wyjęciu pestek, trzeba zagotować w ulepie; gotowe wyłożyć na sito, aby z niego osiąkły. Rozłożone na półmiskach osypać drobnym cukrem i wstawić na noc do letniego pieca. Skoro dostatecznie wyschną, złożyć do słoja, przesypując cukrem."

   Mnie się najbardziej podoba przepis Ćwierciakiewiczowej na "Konfitury suche na sposób sławnych kijowskich suszonych owoców". Streszczając, chodzi o to, że za każdym razem przekładasz je na czysty suchy półmisek, przesypujesz miałkim cukrem (czyli pewnie trochę grubszym pudrem), silnie potrząsasz półmiskiem (nie dotykając ręcami!) i powtarzasz to tak długo, aż na owocach utworzy się powłoka z cukru.


   Końcówka tego przepisu brzmi tak:
   "Najmniej dobre skórki pomarańczowe i cytrynowe, które naturalnie jako skóra zsychają się zanadto. Wysuszone dokładnie na powierzchni cukrem tylko – układać, mieszając wszystkie gatunki w pudełka drewniane, blaszane lub tekturowe – układając szczelnie, ale nie uciskając – przykryć pergaminem i wysyłać spokojnie choćby do Chin."


Ilustrowała: Joanna Titeux/pinezka.pl

  {jos_sb_discuss:14}

Komentarze (1)

Zapisz się do RRS feed tego komentarza

Pokaz/Ukryj Komentarze

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

Powered by Azrul's Jom Comment for Joomla!
busy
 
}

info dla autorów

Szanowny Autorze, zapraszamy do współpracy z magazynem pinezka.pl. 
> Tutaj znajdziesz informację < dotyczącą warunków publikacji tekstów oraz współpracy z nami. 

Info i kontakt


 

Kontakt:  
{
logowanie dostępne tylko dla członków redakcji Pinezka.pl