Hand made - świece

Porada miesiąca   Po co robić samemu świeczki? Przyczyna jest prosta – własnoręcznie zrobiona świeca będzie idealnie pasować do naszych (lub obdarowanego) potrzeb, poza tym to dobra zabawa i twórcze zajęcie.

   Od czego zacząć? Na początek należy zdecydować się, jak świeca ma wyglądać, przejrzeć formy oraz materiały, jakimi dysponujemy: kolorowa parafina, materiały do zatopienia (świeczki, kamyki, gotowe ozdoby, kawałki parafiny, suszki itp), formy oraz sposoby zewnętrznego zdobienia gotowej świeczki. 


Materiały 
   Musimy oczywiście mieć parafinę do rozpuszczania (można kupić paczki z barwioną stearyną w sklepach dla robótkowiczów, lub też stopić stare świeczki), knot (grubość knota zależy od wielkości świeczki – im grubszy tym większy płomień), naczynia do topienia wosku (garnek i mniejsza miseczka), formy do odlewania, patyczki do trzymania knota.

Poszczególne etapy:

1. Topienie parafiny* – kawałki parafiny (jeżeli mamy starą świeczkę to kroimy ją na niewielkie kawałki i wyciągamy knot ze środka) wrzucamy do miseczki (lub też specjalnego naczynia do topienia parafiny), którą następnie kładziemy na garnku z wodą. Garnek stawiamy na ogniu (najmniejszy płomień, lub moc grzałki). Gotująca woda ogrzewa miseczkę wskutek czego topi się parafina (nie można jest stawiać bezpośrednio na ogniu, gdyż wosk może się spalić). Gdy parafina się roztopi (trochę to trwa) można albo ją zabarwić (kawałkami kolorowej parafiny), nadać jej zapach gotowymi olejkami, perfumami lub też... przyprawami.
Na kawałki cięte są świeczki typu tea-lightWosk topiony w specjalnym naczyniu, w kąpieli wodnej
Mój domowy sposób
topienie wosku w puszkach po konserwach (wtedy każdy pozostały kolor może czekać na następne topienie). Dodatkowo wosk został zabarwiony brązowym barwnikiem, zapach nadała mu przyprawa do pierników.

2. Przygotowanie formy – jeżeli mamy gotowe, plastikowe formy, nacieramy je od środka tłuszczem (olejem), a następnie mocujemy knot (od spodu zaklejamy plasteliną, a na górze zaczepiamy na wykałaczce – jak na zdjęciu). Za formę może służyć także lejek, karton wygięty w stożek czy też ostrosłup, foremki po czekoladkach, kubeczki na lody i cokolwiek nam przyjdzie do głowy. Jeżeli natomiast wolimy mieć małe świeczki, możemy z folii aluminiowej zrobić rynienkę, na którą nalejemy cienką warstwę wosku. Ładnie wyglądają również świeczki zatopione w naczyniach takich jak filiżanki, puszki, a na Wielkanoc np. w skorupkiach jajek.
Także knot należy odpowiednio przygotować – jeżeli jest to knot nowy (nie wyciągnięty ze starej świeczki), należy go na kilka chwil zanurzyć w stopionym wosku, a następnie pozostawić do wyschnięcia i dopiero wtedy mocować w formie.Knot od spodu formy zabezpieczony plasteliną; od góry (czyli spodu przyszłej świeczki) podtrzymywany przed zatopieniem przez patyczek


3. Nalewanie parafiny do formy – do formy najpierw wkładamy elementy, które chcemy mieć zatopione w świeczce a następnie powoli i stopniowo (stężeje jedna warstwa – nalewamy drugą, jak wlejemy od razu całość, elementy wypłyną) nalewamy roztopiony płyn. Jeżeli chcemy mieć kolorową świeczkę, każdy kolor wlewamy również powoli i czekamy, aż zastygnie przed nalaniem następnego. Przy wlewaniu cały czas pilnujemy, aby "nie utonął" nam knot. Jeżeli przygotowaliśmy foliową rynnę – wlewamy w nią całą parafinę, a po lekkim stężeniu wycinamy nożem czy też foremką (taką do ciastek) odpowiedni kształt.

4. Stygnięcie – po wylaniu całej parafiny czekamy, aż świeczka stwardnieje (jak już jest chłodniejsza, można ją wstawić do lodówki). Po zastygnięciu, na górnej części świeczki (tej robionej w formie) pojawi się zagłębienie dookoła knota (parafina stygnąc kurczy się). W miseczce znów rozgrzewamy parafinę w odpowiednim kolorze i zalewamy zagłębienie, wyrównując powierzchnię. Jeżeli zaś nalaliśmy wosk na foliową rynienkę, po lekkim zastygnięciu (masa musi być jeszcze plastyczna) przebijamy świeczkę grubą igłą i przewlekamy przez otwór knot.
Jak widać, dookoła knota powstało zagłębienie

5. Wyjmowanie świeczki z formy – po kilku godzinach stygnięcia możemy wyjąć świeczkę z formy; lekko stukamy w denko i powoli wysuwamy świeczkę.

6. Ozdabianie – jeżeli mamy ochotę, możemy jeszcze zewnętrznie ozdobić świeczkę: otoczyć ją laskami cynamonu, ponaklejać gotowe ozdoby, przewiązać wstążeczkami, i co tylko podpowie nam wyobraźnia.
* parafina jest pochodną ropy naftowej, używaną najczęściej do robienia świec, od stearyny różni się tym, iż stearynę uzyskuje się z orzechów palmowych; stearyna zazwyczaj dodawana jest do parafiny, w celu uelastycznienia tej drugiej.


Więcej informacji o robótkach ręcznych znajdziesz tutaj

Zdjęcia autory


Może chcesz też zrobić sama scrapbooka albo decoupage? Zapraszamy!


Komentarze (23)

Zapisz się do RRS feed tego komentarza

Pokaz/Ukryj Komentarze

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

Powered by Azrul's Jom Comment for Joomla!
busy
 
}

info dla autorów

Szanowny Autorze, zapraszamy do współpracy z magazynem pinezka.pl. 
> Tutaj znajdziesz informację < dotyczącą warunków publikacji tekstów oraz współpracy z nami. 

Info i kontakt


 

Kontakt:  
{
logowanie dostępne tylko dla członków redakcji Pinezka.pl