Jak czytać rysunki budowlane, cd.

Lokum

Okiem architekta   Ostatnim razem pisałam o oznaczeniach rysunkowych stosowanych przy opisywaniu ścian na rysunkach projektowych. Tym razem, tak jak obiecałam, krótka ściąga z oznaczeń drzwi, okien i schodów.


   Na początek parę słów wyjaśnienia odnośnie schodów. Każdy bieg na rzucie jest oznaczony strzałką wskazującą kierunek "do góry" schodów, oraz informację o ilości, wysokości i szerokości stopni. Strzałkę rysuje się w połowie szerokości biegu lub 40cm od środkowej jego krawędzi w przypadku schodów zabiegowych.
   Tak przy okazji – warto wiedzieć, że prawidłowo zaprojektowane schody powinny spełniać proste równanie: 2h+s=60÷65cm. Czyli: podwojona wysokość stopnia dodana do jego szerokości powinna wynosić od 60 do 65cm, dając średnią długość jednego kroku człowieka. Jeśli wynik znacznie odbiega od tego wymiaru, schody będą niewygodne, ponieważ idący po nich człowiek będzie musiał stawiać nienaturalnie krótkie lub długie kroki, co w jednym i drugim wypadku wymaga dodatkowej uwagi i grozi potknięciem się. 

   Oznaczenia okien i drzwi powinny zawierać wysokość i szerokość otworu oraz numer zestawczy, dzięki któremu możemy dany element odszukać w zawartych w projekcie zestawieniach (w nich znajdziemy szczegółowy opis), a ponadto wysokość progu lub parapetu i kierunek otwierania.
   Przy drzwiach najczęstszym dla laika problemem jest odkrycie, czy są one prawe czy lewe. Ja stosuję prostą metodę: drzwi prawe to takie, w których przy zamkniętym skrzydle, patrząc od strony, z której widać zawiasy, widzimy je po prawej, a lewe to takie, w których mamy wtedy zawiasy po lewej.

   Poza tym warto wiedzieć, że na rysunkach projektowych, o ile w uwagach nie oznaczono inaczej, opisuje się wymiary okna jako wymiary otworu w ścianie, zaś drzwi – jako wymiary w świetle ościeżnicy, czyli pomniejszone o szerokość ramy drzwi. Toteż dla standardowych drzwi opisanych 80x200 wymiar otworu w murze wynosi 90x205cm. To oczywiście przykład, ponieważ każdy producent podaje swoje wymagane wymiary, w żadnym razie nie zunifikowane. Na szczęście różnicę 1-2cm da się zgubić przy montażu.

   To chyba tyle jeśli chodzi o generalia, a poniżej przykładowe oznaczenia:

 oznaczenia rysunków

 Poprzedni odcinek


Komentarze (6)

Zapisz się do RRS feed tego komentarza

Pokaz/Ukryj Komentarze

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

Powered by Azrul's Jom Comment for Joomla!
busy
 
}

info dla autorów

Szanowny Autorze, zapraszamy do współpracy z magazynem pinezka.pl. 
> Tutaj znajdziesz informację < dotyczącą warunków publikacji tekstów oraz współpracy z nami. 

Info i kontakt


 

Kontakt:  
{
logowanie dostępne tylko dla członków redakcji Pinezka.pl