Barwna percepcja, część 2część 2

III. Przestrzeń
   Jako że przestrzeń nie ewokuje tak wielkiej liczby sposobów percypowania (co miało miejsce w przypadku czasu), opis jej będzie prostszy. Za kryterium uznałam tu przystawalność percepcji do rzeczywistości w odróżnieniu od jej uprzedniej nieprzystawalności. To pojęcie wiąże się z moim rozróżnieniem zjawisk na abstrakcyjne (do których właśnie zaliczam między innymi czas) i konkretne (pośród których jednym jest przestrzeń).* 
czytaj dalej…
 

Barwna percepcja   Praca ta jest opisem mojego subiektywnego sposobu postrzegania i porządkowania rzeczywistości. Tego rodzaju doświadczenia nie zostały dotychczas, jak mi wiadomo, nigdzie opisane*. 
czytaj dalej…
 

Filozofia Kilku szczegółów J. M. Rymkiewicza


"Jeszcze taka myśl przyszła mi teraz do głowy, głupia, więc ją tu zapisuję, zgodnie z moim programem metodologicznym, który takim właśnie
myślom każe przyglądać się szczególnie uważnie: ta moja książka (uważam, że fundamentalnie naukowa) to jest jęcznica z kluckami".
          J.M. Rymkiewicz, Kilka szczegółów

czytaj dalej…
 

Ambasadorzy Hansa Holbeina Młodszego


Przykład malowania i widzenia obrazu w kilku perspektywach percepcyjnych i interpretacyjnych*

   Obraz Holbeina z 1533 roku znajdujący się obecnie w National Gallery w Londynie, należy do największych i najbardziej zagadkowych w dorobku malarza. Przedstawia dwóch mężczyzn stojących po obu stronach półki mieszczącej różne przedmioty; za stojącymi rozciąga się kotara, która w lewej górnej części obrazu odsłania mały krucyfiks wiszący na ścianie; na pierwszym planie widoczny jest obły, skośnie namalowany, jakby zawieszony w powietrzu obiekt.
czytaj dalej…
 

Wiara w magiczną moc słowa. Klątwy w Internecie


Klątwy w Internecie*


   Ja X z Y w Polsce rzucam na ciebie Z z Ź z w Polsce wieczną klątwę, która będzie ciążyć nad tobą i twoimi potomkami do n-tego pokolenia. Niech cię choroba straszliwa po ukończeniu 40 roku życia dopadnie i umieraj z bólu, i ty i twoi potomkowie do n-tego pokolenia.

czytaj dalej…
 

Aksjologia rzeczywistości i rzeczywistość aksjologiczna


Etyczna estetyka średniowiecza*

   Poznanie i świadomość rozróżniania aksjologicznego prowadzą do śmiertelności. Albowiem ich konsekwencją jest przyobleczenie się w profanum. Człowiek więc na początku był istotą z materii sacrum, stworzoną na obraz i podobieństwo Boga, jednak za sprawą grzechu pierworodnego jego tworzywem stała się sfera zmysłowa. Wybrał zatem drogę ciągłej przemiany, przekształcania się, poszukiwania właściwej formy, aby odnaleźć i odbudować w sobie pierwiastek wartości sacrum, który wciąż drzemie w człowieku.
czytaj dalej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
}

info dla autorów

Szanowny Autorze, zapraszamy do współpracy z magazynem pinezka.pl. 
> Tutaj znajdziesz informację < dotyczącą warunków publikacji tekstów oraz współpracy z nami. 

Info i kontakt


 

Kontakt:  
{
logowanie dostępne tylko dla członków redakcji Pinezka.pl