Current TV

zh_current.jpg

   Reportaże, trwające 5-20 minut, przedstawiają sceny oraz historie z różnych zakątków świata. Nieczęsto można spotkać tego typu obrazy w zwykłej telewizji – reportaże, które nie podlegają komercyjnym trendom, a o ich istnieniu decydują sami internauci. Same realizacje niczym nie odbiegają od produkcji komercyjnych, a często polotem oraz rewelacyjnym scenariuszem wbijają nas w kanapę.

   W dobie cyfrowych randek, cyfrowych rozmów głosowych, tworzenia elektronicznych pamiętników zwanych blogami; w dobie tworzenia własnych filmów i publikowania ich na własnych videoblogach, przyszedł czas na telewizję bez granic. Telewizję, w której i ty możesz zaistnieć jako niezależny reżyser, kamerzysta i autor odjazdowego filmu dokumentalnego.
   "Current is a national cable and satellite channel dedicated to bringing your voice to television" ("Telewizja Current to krajowy i satelitarny program dla tych, którzy chcą pokazać własną realizację i pomysł w telewizji"). Takim hasłem wita program telewizyjny, który zbiera materiały filmowe poprzez internet, tworzone przez ludzi takich jak ty i ja.

   Reportaże, trwające 5-20 minut, przedstawiają sceny oraz historie z różnych zakątków świata. Nieczęsto można spotkać tego typu obrazy w zwykłej telewizji — reportaże, które nie podlegają komercyjnym trendom, a o ich istnieniu decydują sami internauci. Same realizacje niczym nie odbiegają od produkcji komercyjnych, a często polotem oraz rewelacyjnym scenariuszem wbijają nas w kanapę.

   Nie zabrakło aspektów życia nieprzeciętnego, zorganizowanych pomysłów, których realizacje są spontaniczne. Warto tutaj polecić reportaż "No pants, no service", w którym grupa nowojorczyków postanowiła przejechać się nowojorskim metrem w niekompletnej garderobie, czyli w majtkach. Absurdalne wydarzenie? Ależ nie! W ten sposób na poszczególnych stacjach metra do pociągu weszło 160 osób, wzbudzając zgrozę, podziw lub niesmak nowojorczyków. Oczywiście kilku z nich zostało aresztowanych... Land of the Free ;-) !
   Świetnymi reportażami mogą się poszczycić Francuzi, którzy oprócz reklam swoich niespotykanych sklepów, pokazują ciekawy sport — skoki na blokowej architekturze. W ten sposób można się też dowiedzieć o klubach francuskich otwartych niemal 24 godziny, bodajże z przerwą jednogodzinną. Czy ktoś widział w komercyjnej telewizji repotaże o nielegalnych plantacjach marihuany w Kalifornii ? Nie sądzę. Dziennikarze Current bywają wszędzie: w lasach, w Azji — podążając ścieżkami wojennymi, lub przeprowadzając wywiad z chińskimi chrześcijanami.

  Nie zabrakło także aspektów polskich. Ostatnio przebojem Current TV jest historia pewnej Polki, Ani (reportaż "For the love of Skype" — miłość przez Skype'a). Dziewczyna randkowała równocześnie z dwoma facetami: Anglikiem i Włochem. Poznała ich przez Skype, odwiedziła obu. Nie przeczuwała, że obaj się w końcu dowiedzą, że posiadają tę samą dziewczynę... i  zgadają się poprzez Skype. Historia znana jak świat? A jednak inaczej zrealizowana, bez komercyjnych banialuk, stworzyła atmosferę wręcz z życia wziętą.
   Innym, miłym akcentem polskim jest prowadząca, Kinga Philipps – Polka urodzona w Warszawie, która z wdziękiem, operując dobrym warsztatem dziennikarskim, prowadzi program, a także robi własne reportaże. Pozostając przy prowadzących – Binowhite jest jednym z ludzi, którzy po zrealizowaniu kilku reportaży zostali zatrudnieni przez Current — potrafi on świetnie zrealizować własne pomysły i przekazać je publiczności... Sprawdźcie sami.

   Chcesz zrealizować materiał? Masz zacięcie dziennikarskie i filmowe? Znasz angielski? Znasz ciekawe miejsca, historie warte przekazania? 
   Zacznijmy zatem od tego:
   Obejrzyj parę materiałów filmowych, które są już załadowane i poddane pod głosowanie www.current.tv/studio/screening/
   Uważasz, że podołasz? Zatem obejrzyj krok po kroku, jak przygotować materiał filmowy —www.current.tv/studio/survivalguide/
   Rozpisz miniscenariusz i zadecyduj, w którym z poniższych działów zakwalifikowałbyś swój materiał: może będzie to pods — krótki film o niewielkiej historii lub pomyśle, trwający 30 sekund do 8 minut. Czym możesz się podzielić? (Pods — przykładowe realizacje ujrzysz, klikając na Watch sample).
   Przykładem pods jest również animowany Super News — current jounalism —  Czy posiadasz to "coś", aby być dziennikarzem Current? Sprawdź, o czym mowa — wykład Sean’a Penn’a.

   Zdecydowałeś się zrealizować i sfilmować własny pomysł? Załaduj go na stronę Current TV i poddaj głosowaniu! Może twój materiał okaże się nieprzeciętny i film zostanie pokazany na ekranie telewizyjnym. Jeśli twój reportaż filmowy zostanie zakwalifikowany, otrzymasz wynagrodzenie.

   Masz więcej pytań? Koniecznie zajrzyj do FAQ – często zadawanych pytań, tam z całą pewnością znajdziesz na nie odpowiedzi.

   Powodzenia w realizacji filmowych przygód!

Ilustracje autory
{jos_sb_discuss:24}

Komentarze (1)

Zapisz się do RRS feed tego komentarza

Pokaz/Ukryj Komentarze

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

Powered by Azrul's Jom Comment for Joomla!
busy
 
}

info dla autorów

Szanowny Autorze, zapraszamy do współpracy z magazynem pinezka.pl. 
> Tutaj znajdziesz informację < dotyczącą warunków publikacji tekstów oraz współpracy z nami. 

Info i kontakt


 

Kontakt:  
{
logowanie dostępne tylko dla członków redakcji Pinezka.pl