Obróbka zdjęć online - najciekawsze serwisy


   Koniec wakacji. Ściągamy tonę zdjęć z aparatu i szykujemy się na powtórkę urlopowych wrażeń. Ale... czar magicznych miejsc, utrwalony na cyfrowej matrycy, nagle pryska. To, co widziało nasze oko, było inne – wyraziste, w soczystych kolorach... To, co widzimy na monitorze komputera, niestety nie przypomina katalogowych zdjęć. 

   W dodatku nie posiadamy programów graficznych, aby fotografie poprawić...

   Zapraszam zatem na szybki przegląd darmowych aplikacji online do obróbki zdjęć oraz do edycji graficznej.

   Opisane poniżej edytory online posiadają prawie wszystkie funkcje programów offline i są kompatybilne z większością standardowych przeglądarek www. Wszystkie te edytory wyposażone są w podstawowe narzędzia korygujące, takie jak: autokorekcja, korekcja kontrastu, jasności, zmiana ekspozycji, usuwanie efektu czerwonych oczu, wyostrzanie, kolorowanie (nasycenie kolorami lub zmiana temperatury barwowej), kadrowanie, obracanie, zmiana rozmiaru zdjęcia.

   Amatorzy zdjęciowych przeróbek mają do dyspozycji takie efekty dodatkowe, jak: blurowanie, wyostrzanie, posteryzacja, desaturacja, solaryzacja, zamiana na zdjęcie czarno-białe lub sepię, dodanie efektów rysunkowych i wiele innych.
   Nierzadko dostępne są dodatkowe narzędzia, np. dekoracyjne (nakładane obiekty graficzne lub animowane, ozdobne ramki, dodawanie tekstów na fotografii) czy też funkcje pozwalające na bezpośrednie wysyłanie zdjęć na portale społecznościowe, dołączanie ich do e-maila, zapisanie pliku do różnych formatów.

   Poniżej wymienione edytory online są dostępne w języku angielskim, jednakże nie przeszkadza to w intuicyjnym nawigowaniu ich opcjami. Niektóre z nich są już tłumaczone na inne języki. Większość udostępnia opcję "jazdy próbnej" (test drive), w której można wypróbować działanie edytora bez uprzedniego logowania się.

   Poniżej opisuję kilka ciekawych przykładów edytorów online.


Picnik
   Picknik to jeden z najciekawszych (i ciągle rozwijających się) edytorów. Przeróbki zdjęć można dokonać za darmo (ograniczona liczba zdjęć) lub bez limitu za odpłatnością (w wersji premium). Dostępny po zarejestrowaniu się.
   Jest wyposażony w wiele dodatkowych efektów (do znalezienia w dziale Create) – z tych bardziej oryginalnych można wymienić: infrared, lomo, HDR, cross process, duo-tone, cinemascope, 1960’s.
 
   Inne możliwości Picnika to:

  • dodawanie efektów artystycznych typu: pencil sketch, neon, pixelate, posterize, film grain i innych;
  • dodawanie ramek (border, okrągłe, cień, muzealne, polaroid)
  • dodawanie tekstów (ciekawy wybór czcionek)
  • dodawanie obiektów do zdjęcia (drag and drop)
  • retuszowanie (wybielanie zębów, usuwanie plam, wygładzanie odblasków)
  • korekcja poprzez krzywe kolorów (tylko w wersji premium)
  • korekcja poziomów (tylko w wersji premium)
  • zapis pliku do: jpg, png, gif, tiff, bmp, pdf.

   Brak funkcji rysowania.
   Picknik ma opcje wysyłania zdjęcia poprzez e-mail oraz na portale społecznościowe (Flickr, Facebook, MySpace, Photobucket, Picasa Web Albums, Freewebs, etc)


FlauntR 
   Edytor do obróbki fotografii, dostępny w języku angielskim i francuskim, darmowy (dostępny po zarejestrowaniu).
   Nieco utrudniony w nawigacji, jednakże posiada wszelkie funkcje podstawowe do obróbki zdjęcia. Efekty podstawowe i dodatkowe są dostępne w editR (prawa strona interfejsu).
Ciekawostką jest funkcja pozwalająca na automatyczne tworzenie avatarów na portale społecznościowe oraz automatyczne tworzenie tapet na odpowiednie wymiary telefonów komórkowych. 
   Ponadto posiada histogram krzywych, korekcję suwakami, możliwość dodawania ramek, tekstów i obiektów do zdjęć.
   Można wysyłać zdjęcia na portale społecznościowe i do albumu w Picasie.
   Brak funkcji rysowania.


Splashup
   Jest edytorem do rysowania, jak i podstawowej obróbki zdjęć. Zawiera najważniejsze filtry: jasność/kontrast, wyostrzanie, blurowanie, dodanie szumów, posteryzacja, skala szarości i kilka innych. Dużą zaletą jest możliwość pracy na warstwach.
   Jest możliwość wysyłania prac na portale społecznościowe oraz do albumu Picasa.
   Posiada funkcję rysowania.


FotoFlexer
   Edytor do podstawowej obróbki zdjęć
   Oprócz podstawowych funkcji korekcji program oferuje możliwość przeróbek zdjęcia (zakładka Effect) poprzez dodanie efektów takich jak: sepia, postarzanie zdjęcia, zmiana kolorów, dodawanie efektów malarskich i inne. Można również dodawać do zdjęć napisy, obiekty, niewielkie animowane dodatki (gwiazdki, serduszka i motylki).
   Dodatkowe możliwości (dostępne w zakładce Geek): krzywe, dodawanie innych zdjęć, kopiowanie, przezroczystość.
   Jest możliwość wysyłania prac na portale społecznościowe oraz do albumu Picasa.
   Nie ma funkcji rysowania.


Pixlr
   Edytor do rysowania i podstawowej obróbki zdjęć
   To prosty edytor, zbudowany z maleńkiego pliku opartego na flashu. Ładowanie interfejsu jest bardzo szybkie, ze względu na wykorzystanie flasha i rozmiar pliku samej aplikacji (ok. 100 kb). Wygląd tradycyjny: u góry belka z funkcjami, po lewej tabelka narzędzi (m.in. zaznaczanie, kadrowanie, stempel, wypełnianie kolorem, smużenie itp.), po prawej okna funkcyjne (nawigacja, warstwy, pędzle).
   Ładowanie zdjęcia następuje szybko, jeśli zdjęcie jest niewielkie; przy zdjęciach dużych trwa to trochę dłużej.

   Edytor ten posiada wszystkie średnio zaawansowane funkcje potrzebne do edycji zdjęcia (np. korekcja kontrast-biel następuje poprzez suwaki, a nie przez wybór zdjęcia, jak to ma miejsce w Photoshop Express). Jest możliwość dodawania efektów specjalnych (zakładka Filter i Adjustment), dostępna jest praca na warstwach i rysowanie.

   Brak wtyczek do portali społecznościowych.


Adobe Photoshop Express
   Edytor do podstawowej obróbki zdjęć.
   Jeden z najsłabszych edytorów do przeróbki zdjęć online. Niestety, jest to jedynie marna namiastka programu softwarowego oraz wyżej wymienionych edytorów. Pozwala jednak na  podstawowe poprawienie zdjęć.
   Niestety w wielu aspektach korekcji fotografii mało doskonały. Posiada bardzo ograniczone możliwości w funkcjach efektów, jak i balansu bieli, wypełnienia światłem, poprawy ekspozycji (wybór  jednego z narzuconych podglądów zdjęć – zabrakło suwaków). Podobnie jest z efektami fotograficznymi – wybór następuje poprzez wybranie jednego z podglądów. Efektów jest mało w porównaniu z edytorami powyższymi.


   Edytorów online do obróbki zdjęć i do rysowania pojawia się w Internecie coraz więcej. Powyżej zostały wymienione jedynie te które według autory są najciekawsze i najintensywniej się rozwijające.


Przeczytaj też:
Przepis na fotkę w 5 minut, czyli obróbka zdjęć dla laików

Komentarze (4)

Zapisz się do RRS feed tego komentarza

Pokaz/Ukryj Komentarze

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

Powered by Azrul's Jom Comment for Joomla!
busy
 
}

info dla autorów

Szanowny Autorze, zapraszamy do współpracy z magazynem pinezka.pl. 
> Tutaj znajdziesz informację < dotyczącą warunków publikacji tekstów oraz współpracy z nami. 

Info i kontakt


 

Kontakt:  
{
logowanie dostępne tylko dla członków redakcji Pinezka.pl